text Vítajte na našej web stránke MO SRZ Čierna nad Tisou.Adresa-Dukelských hrdinov 139, Čierna nad Tisou, Slovenská republika, 076 43.E-mail mosrzcnt@post.sk Dôležité tel.čísla Hlavný Hospodár MO SRZ Peter TOMORI - 056/6350972, vedúci Rybárskej stráže Zoltán BATTYÁNYI - 0915 425512, 0903 857240
aktualizované: 17.03.2024 18:49:56

MO SRZ     ČIERNA NAD TISOU

Kniha návštev
  Otvorený list pre Ministerstvo životného prostredia  
napísal(a):: Colombo
IP: 217.12.---.--- 
dátum: 09.04.2010 21:13:20

Ministerstvo životného prostredia SR
Nám. Ľ. Štúra 1
812 35 Bratislava


Vec: Oznámenie čiernej stavby a kritického stavu hydrologických pomerov v
odľahlom ramene ( mŕtve rameno ) Tisy pri Veľkých Trakanoch a ohrozenie
biotopu európskeho významu - p o d n e t.

Vážené Ministerstvo Životného prostredia! Ako MO SRZ v Čiernej nad Tisou Vám týmto oznamujeme vzniknutú situáciu, ktorá nastala neodbornou „čiernou stavbou“ priamo v koryte odľahlého ramena – vodného režimu rieky Tisa v intraviláne obce Veľké Trakany.
Na začiatku 80. rokov 20. storočia bolo odľahlé rameno Tisy svojvoľne a protizákonne predelené hrádzou, ktoré malo slúžiť na poľnohospodárske účely, ako aj na prevod dobytku a oviec na pastvy. Pri stavbe tejto hrádze sa celkom pozabudlo na povolenia, ktoré sú potrebné pri takýchto prácach, ako napríklad povolenie Krajského úradu životného prostredia v Košiciach, odbor starostlivosti o ŽP ako príslušného orgánu štátnej správy, podľa § 3 ods. 2, 3 a § 4 zák. č. 525/2003 Z. z. o štátnej správe starostlivosti o životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa § 58 a § 60 zák. č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „vodný zákon“), § 120 zák. č. 50/1976 Zb. novelizovaný zák. č. 237/2000 Z.z. stavebného zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov (ďalej stavebný zákon) predloženie projektovej dokumentácie, predložených dokladov a v súlade so zákonom č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov. Zákon č. 17/1992 Zb. o životnom prostredí v znení zákona NR SR č. 127/1994 Z. z., zákona NR SR č. 287/1994 Z.z. , zákona č. 171/1998 Z.z. a zákona č. 211/2000 Z.z.
Táto stavba už vyše dve desaťročia zasahuje do ekosystému odľahlého ramena Tisy, ktorým ďalší vývoj môže mať neodvratný následok. Pri stavbe hrádze nielen, že nebol vykonaný prieskum základovej pôdy ľubovoľnej stavby, ktorá je súčasťou projektovej prípravy v súlade so zákonom č. 313 Zb.r.1999 - Zákon o geologických prácach, ale sa aj celkom pozabudlo na zabezpečenie prepojenia ramennej sústavy a to vbudovaním funkčného rybovodu medzi obe ramená - by-pass, čiže obtokový kanál spájajúci tok odľahlého ramena pod hrádzou, ktorý musí zabezpečiť migráciu rôznych druhov rýb a musia mať teda univerzálny charakter.
Neprietočnosť mŕtveho ramena Tisy podnietilo zarastaniu ramena, čo vyústilo do vzniku zaujímavých spoločenstiev hydro-hygrofytov ( rastlina prispôsobená životu vo vlhkom prostredí). Niekdajšie úseky odľahlého ramena (mŕtveho ramena) sa v inundačnom území s častejšími a mohutnejšími záplavami stali prietočnými a nedovoľovali vznik a existenciu rastlinstva stojatých vôd. Vodná vegetácia mala zabezpečené existenčné podmienky len v ramenách, ktoré boli iba občas prietočné. Rozvoj hydro-hygrofytov sa ale rapídne začal rozmnožovať vo vnútri odľahlého ramena Tisy v dôsledku existencie novopostavenej hrádze bez obtokového kanála. Uzatvorením odľahlého ramena Tisy sa vytvorili aj podmienky pre rozšírenie ramena typu plesiopotamál ( relikt zazemňujúceho sa ramena ) charakterizovaných rozvojom eutrofizácii (rozumieme obohacovanie vody živinami, najmä zlúčeninami dusíka a fosforu, ktorý má za následok zvýšený rast siníc, rias), pričom poklesom frekvencie preplachovania odľahlého ramena (mŕtve rameno) dochádza v letných mesiacoch k jeho vysýchaniu a preto môže dôjsť k postupnej premene a to na vysýchajúci typ periodickej mokradí a až k jeho úplnému vyschnutiu.
Hrádza bez obtokového kanála má nielen za následok rast vodnej vegetácie ale hlavne zmenu hydrologického režimu v inundácii reprodukcie rýb. V čase jarných záplav, počas ktorých sa ryby z pôvodného toku rieky Tisa presúvajú aj do odľahlého ramena, nemajú možnosť k návratu do pôvodného toku rieky z dôvodu nezabudovania prietokového kanála a ani rybovodu v hrádzi.
V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že niektoré druhy, ako napr. Jeseter malý (Acipenser ruthenus), Podustva severná (Chondrostoma nasus), Nosáľ sťahovavý (Vimba vimba), Mrena severná (barbus barbus), sa neresia výlučne na rastlinný substrát, t.j. vodné rastliny nachádzajúce sa v tečúcej vode. Ak tieto podmienky ryby pri neresovom substráte a starostlivosti o potomstvo nemajú zabezpečené, reprodukcia sa neuskutoční, početnosť populácie klesá a pri trvalom odrezaní inundácie od hlavného toku a zamedzení návratu do pôvodného toku príslušným druhom rýb postupne z daného úseku rieky vymiznú. V rieke Tisa sa nachádza aj početné množstvo chránených druhov rýb ako sú Kolok väčší (Zingel zingel), Kolok malý (Zingel streber), Vyza veľká (Huso huso), Čík európsky ( Misgurnus fossilis), Jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedtii) a pod., ktoré v časoch jarných záplav sa dostanú do odľahlého ramena Tisy (mŕtve rameno ) pričom nemajú možnosť k návratu do pôvodného toku rieky, v dôsledku čoho môže dôjsť k ich úhynu.
Aj z tohto dôvodu je dôležité prepojenie ramennej sústavy odľahlého ramena Tisy navzájom a to dobudovaním rybovodu v hrádzi, ktorý zabezpečí migráciu rýb cez prietokový kanál spájajúci odľahlé rameno s hlavným tokom. V prvom rade je to spoločný záujem zachovať na tomto území prirodzené životné prostredie a vytvoriť na to nevyhnutné podmienky. Naplniť predpisy Rámcovej smernice Európskej únie o vode, sústavne zvyšovať kvalitu vody a udržiavať dobrý ekologický stav povodia.

Na horeuvedené nedostatky – porušenie zákonov, už boli v minulosti viackrát upozornené organizácie, ktoré sú v tejto veci kompetentní konať, ako sú Obecný úrad vo Veľkých Trakanoch, Obvodný úrad Životného prostredia v Trebišove, Slovenský Vodohospodársky podnik, štátny podnik, Odštepný závod Košice.
Dňa 30.03.2010 bolo usporiadané Miestnou organizáciou Slovenského rybárskeho zväzu v Čiernej nad Tisou pracovné stretnutie s pracovníkmi horeuvedených organizácií týkajúceho sa odľahlého ramena rieky Tisa v intraviláne obci Veľké a Malé Trakany. Počas stretnutia bolo MO SRZ Čierna nad Tisou navrhnuté riešenie na vytvorenie relatívne stabilného prietokového režimu uvažujúc aj s možnosťou regulácie hladinového režimu a tým ochrany prírodnej fauny nielen pre našu súčasnosť ale aj pre budúce generácie. Po predložení týchto ráznych argumentov bolo zo strany prítomných organizácií zaujaté negatívne stanovisko.

Ako MO SRZ Čierna nad Tisou nechápeme nečinnosť kompetentných orgánov a benevolenciu k niekoľkým podnikateľom využívajúc hrádzu pre súkromné účely aj napriek tomu, že každá z týchto organizácií má vedomosť, že sa jedná o Ramsarsku lokalitu významnú mokraď na Slovensku s výmerou 734,6 ha na slovenskej strane.
Na území sa vyskytujú fragmenty lužných lesov a krovín, mŕtve rameno v minulosti vytvorené meandrovaním rieky a trávne porasty. Lokalita spĺňa kritériá Ramsarského dohovoru na zaradenie medzi ramsarské lokality na základe týchto dôvodov:

• v lokalite sa vyskytujú vzácne ukážky prírodných a prírode blízkych typov mokradí panónskej biogeografickej oblasti, toto územie má význam pre dopĺňanie zásob podzemných vôd v povodí hornej Tisy,
• v lokalite sa vyskytujú zraniteľné, ohrozené a kriticky ohrozené druhy a ohrozené spoločenstvá mokraďových biotopov viacerých typov, toto územie je významné pre prežívanie niektorých druhov chránených medzinárodnými dohovormi (Bernský dohovor, Bonnský dohovor, CITES), vrátane niektorých globálne ohrozených a endemických druhov,
• lokalita je súčasťou rozsiahlejšieho mokraďového územia významného pre udržiavanie biologickej diverzity panónskej biogeografickej oblasti s charakteristickými druhmi rastlín a živočíchov. (Mgr. Adriana Klindová, Ministerstvo životného prostredia SR).

Zodpovedné orgány by mali urýchlene konať, aby povrchové vody určené ako vody vhodné pre život rýb spĺňali požiadavky na kvalitu vody a požiadavky osobitne určené pre lososové vody a pre kaprové vody podľa osobitného predpisu NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z roku 2005.
V Slovenskej republike zakotvil inštitút strategického environmentálneho hodnotenia zákon NR SR č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov. NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z roku 2005, ktorým sa ustanovujú požiadavky na kvalitu a kvalitatívne ciele povrchových vôd a limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia odpadových vôd a osobitných vôd. Zákon č. 364/2004 Z. z. z 13. mája 2004 o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) (VZ) Zákon č. 139/2002 Z. z. o rybárstve (ZR). Starostlivosť o vodu je vymedzená v zákone NR SR č. 184/2002 Z.z. o vodách.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/44/ES zo 6. septembra 2006 o kvalite sladkých povrchových vôd vyžadujúcich ochranu alebo zlepšenie kvality na účely podpory života rýb. Zákon NR SR č. 543/2002 o ochrane prírody a krajiny zákona.
Dúfame, že sme týmto oznámením zaujali Vašu pozornosť o vážnosti stavu v odľahlom ramene Tisa, ktorou je vážne ohrozená ichtyofauna a to neodborným hydrologickým zásahom do vodného režimu, kde dochádza k ohrozeniu biotopu európskeho významu.

MO SRZ v Čiernej nad Tisou


Ďalej na vedomie :

- Ramsar Secretariat Rue Mauverney 28 CH-1196 Gland, Switzerland.
- Rada pre životné prostredie Stále zastúpenie SR pri EÚ Brusel Avenue de Cortenbergh 79,
1000 Brusel,

- MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s.r.o. TV Markíza – Relácia PAĽBA Bratislavská 1/a843
56 Bratislava 48 Záhorská Bystrica Slovenská republika.







  Názor  
napísal(a):: polismen
IP: 95.103.---.--- 
dátum: 09.04.2010 21:43:53

Colombo tu polismen.


je mi smutno. ..... prečo, tak preto, že orgány kompetentné konať niečo dobré, užitočné, respektíve osožné, nie len pre jednotlivca, ale skupinu milovníkov prírody a budúcu generáciu má po našich kľudne možme povedať viacročných úsiliach vysoko negatívny postoj k sebe,k práci, k celkovej spoločnosti, k nám všetkým, ktorým nie je životné prostredie a náš koníček, naše hobby, naše deti ľahostajné. Nie je nám ľahostajné pozorovať zrujnujúcu prírodu, ktorá si už sama nevie poradiť. ktorá čaká na podanie pomocnej ruky, na opakovane umelý zásah ľudstva do prírodného konania, ktoré už bolo dávno ovplyvnené a regulované bez jeho vedomia a názoru, či tento zásah bude prijateľný a osožný. Nikoho v minulosti nezaujímalo čo bude ďalej a bohužiaľ musíme konštatovať, že aj teraz je tomu obdobne tak ako pred tým. Ani dnes veľmi nezaujíma kompetentných čo bude ďalej, dnes je len záujem jednotlivca. Musíme konštatovať, že žijeme v materiálnom svete vo svete plnom biznise a materiálneho postavenia, respektíve vo svete financií. Načo narážam, tam kde sú financie tam je sila, bez ohľadu na dobro či zlo, bez ohľadu na právnu legislatívu nášho zdozarňujem právneho demokratického štátu.

Celkovo je to naozaj dobré, ale vyjadrím sa ti v pondelok na Výborovke bol by som rád keby sa vyjadrili aj ostatný členovia Výboru:

    
napísal(a):: pityinger ABV-Carp Team
IP: 95.102.---.--- 
dátum: 10.04.2010 07:46:32

Colombo.ez nagyon jól van megfogalmazva.gratulálok hozza.remélem el is jutásátok oda ahova kel.mar regén kellet volna ezt meglepni.

    
napísal(a):: Admin.
IP: 213.81.---.--- 
dátum: 10.04.2010 08:15:13

Je to veľmi OK!!! Ale navrhoval by som ktomu doložiť aj fotodokumentáciu, aby mali aj predstavu o čom vlastne je reč! Čo vy na to?

    
napísal(a):: pityinger ABV-Carp Team
IP: 95.102.---.--- 
dátum: 10.04.2010 08:22:53

szevasz admin igazad van agy pár kép a tavai kiszáradásról az jól lenne.

    
napísal(a):: majo
IP: 84.16.---.--- 
dátum: 11.04.2010 23:17:25

Som naozaj zvedavy ci ludia, ktori dokazu naozaj citlivo vnimat prirodu budu mat raz dobry pocit z dobre vykonanej prace,pevne verim ze ano.Drzim palce vsetkym ktori pracuju na tak uslachtylom cieli ako je ozivenie casti rieky ktora si sama poradit nevie.Ona vie len citlivo vnimat kazdy zasah do prirody, ktory kedy ludia vykonali,akokeby nikoho nezaujimalo ze kolko druhov ryb ma problem pri prirodzenom rozmnozovani a nie kazdy rok je pre rozmnozovanie niektorych druhov ryb idealny a ked im este aj barieru postavime tak sa necudujme ze vo vode niet zivota.Ved nechranme chranene druhy len na papieri ale aj materialne, pristupujme k zivotnemu prostrediu chranenych druhov tak aby sa vedeli postarat o svoje potomstvo aj pre dalsie generacie.Dufam ze kompetentnym ktori maju pravomoci sa aspon na chvilu zatrasu stolicky a budu mat strach za zodpovednosti, ktore im prinalezia a ktore roky mlcky prehliadali


Nový príspevok
nick
 
predmet
 
email (neverejné)    
text
    
492+8sedem  =  
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.

Kalendář weblight.cz TOPlist

Denný čas lovu rýb . . . . . Na kaprových vodách Január - Február od 07:00 do 17:00 hod. ................ Marec - Apríl od 05.00 do 21.00 hod. ........... Máj - Jún od 04.00 do 24.00 hod. ............... Júl - August - September - Október od 00.00 do 24.00 hod. ...................... November - December od 07.00 do 20.00 hod. . . .
Google